Už naše babičky věděly, že předcházet nemoci je lacinější  a lepší než nemoc léčit. Protože pokud nám naše imunita funguje správně, vyhýbají se nám všechny bacily, viry , infekce a další ,,mikroneřádi“

A čím se dá imunita posilovat ?

1. POHYBEM ať je jakýkoliv, ale hlavně ať z něj máte vy sami radost. A je to jedno jestli jsou to individuální sporty nebo kolektivní.  Za mě dávám přednost pohybu na čerstvém vzduchu, ať už je to jízda na kole, běh, tenis, golf, nordic walking nebo jen procházka. Možností je mnoho a myslím, že si každý zvolí tu, která mu vyhovuje nejvíc.  Hlavně se hýbejte, kromě jiného nám pohyb dělá dobře na náš mozek a  pohybem aktivujeme jeho kognitivní (poznávací) schopnosti. Prostřednictvím těchto funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje, zvládá různé úkoly. Kognitivní funkce mozku rovněž zahrnují kromě paměti i koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení, schopnost pochopení informací. Takže pohybem posilujeme nejen imunitu, ale i mozkové funkce, které jsou velice důležité pro náš život.

2.POBYTEM NA ČERSTVÉM VZDUCHU a to už od dětství. Nejkvalitnější vzduch asi není myšlen ten v centru města tzv. sezením na zahrádce, ale opravdu vyjet, vyjít do přírody, do hor. Pobyt na čerstvém vzduchu nejen posiluje náš imunitní, ale i kardiovaskulární systém. Chůzi po nerovném, měkkém povrchu zase posilujeme náš kloubní systém a svalový aparát. A nesmíme zapomínat i na sluneční paprsky, které naše tělo potřebuje k přeměně a tvorbě některých hormonů a vitamínů. A to nemluvím ani o  zelené barvě, které je v přírodě nejvíce,  která nás uklidňuje a působí relaxačně. A když spojíme POHYB S POBYTEM v přírodě, máte hned 2 v 1 pro svůj imunitní systém.

3. OTUŽOVÁNÍM, samozřejmě pravidelným. Otužovat se můžete začít ihned, není omezeno věkem, pouze zdravotním stavem. Ale čím dříve začnete, tím více se vám tento rituál stane samozřejmostí,  jako třeba každodenní popíjení ranní kávy nebo čaje.  Otužování pomáhá upevnit zdraví, organismus přestává být citlivý na teplotní výkyvy a má velmi dobrý vliv i na cévy, ale jeho hlavní smyslem je vybudování silné obranyschopnosti těla. Jediná zásada, kterou byste měli dodržet, nezačínat ledovou sprchou. Lepší je postupné otužování, vždy ráno a pravidelně.  Začátečníci by se měli sprchovat vlažnou vodou a v průběhu sprchování ji pozvolna ochlazovat.

4. ZDRAVOU STRAVOU, která je skloňovaná v mnoha pádech. Všichni o ni víme, ale ne každý ji dodržuje.  Ale je to základ, nejen pro imunitu, ale i pro celkový zdravý život. Zařadit do jídelníčků více ovoce, zeleniny a méně sacharidů, tuků. Jak jednoduché, ale jak to udělat? Jednoduše jde o to,  jak si to nastavíme v hlavě.  Pokud chci být zdravá, tak pro to musím něco udělat, protože moje tělo sice dokáže divy, ale ne zázraky.  Trochu mu pomůžeme tím, že se budeme více zaobírat tím co a kolik jíme. Zařaďme do svého jídelníčku více rostlinné výživy, méně živočišné, když už cukr, tak v přírodní formě, než rafinovaný, když už masný výrobek, tak raději maso než uzeniny, atp. Není  to zas tak těžké, je z čeho vybírat. Ale nic se nemá přehánět, takže si klidně občas dopřejte to co máte rádi, na co máte chuť. Ale jen v malé míře. Tady je pár tipů jak na JÍDLO nebo-li Pravidla zdravého stravování.

5. POZITIVNÍM MYŠLENÍM – nebo také mentálním tréninkem. Jak můžeme posilovat imunitu myšlením ?  Jde to ? Ano jde. Bud se naučíte nějakou ověřenou techniku mentálního tréninku a nebo stačí, když budete pozitivně myslet.  Nepřipouštějte si žádné strachy, hlavně ty, které nemůžete ovlivnit.  Budou-li se v našich hlavách  rodit pouze negativní myšlenky, strachy z nemoci, tak ať chceme nebo ne, tak si je díky těmto myšlenkám přivoláme. Jednoduše řečeno : MYŠLENKY URČUJÍ NÁŠ ŽIVOT.  Pokud chceme být zdraví, tak mysleme na to , že jsme zdraví, šťastní, úspěšní…. můžeme se tam dosadit co chceme. A pamatujme , tělo je spojená nádoba, a platí více než ,, v zdravém těle,  zdravý duch“ tak ,, je-li zdravý duch, je zdravé tělo“

6. VITAMÍNOVÝMI DOPLŇKY kterých je na trhu spousta. Jen si správně vybrat. Asi v první řadě bych dávala přednost těm, které jsou přírodní, rostlinné před těmi chemickými. Vždy záleží také na obsahu vitamínů, minerálů a stopových prvků a na jejich množství. Takovým správným ukazatelem může být cena, i když není vždy stoprocentním pravidlem co je drahé, musí být dobré a kvalitní.  Ale většinou to tak je.  V ceně je zahrnuto pěstování, sklizeň, samotná výroba a množství daných látek.  Základem všech produktů na IMUNITU jsou vitamíny řady B, vitamín E a C, Selen, Zinek.  Co tedy máme vyzkoušeno a co my sami užíváme a tudíž doporučujeme? A co v případě zájmů lze u nás objednat .

Zelený ječmen  – Nápoj života, životabudič, živý nápoj …..Stačí 2 skleničky denně a máte zaručenou zásobu výživy, vitamínů a minerálů  na celý den ve 100% kvalitě! Je to nejjednodušší způsob ochrany našeho těla a posílení imunity.

Multicell – je přírodní produkt, který se podává formou kapslí. Obsahuje  výše zmíněné vitamíny a minerály, a také Echinaceu

Cordyceps – medicinální houba s všestrannými účinky, která nejen posiluje imunitní systém, ale i léčí

Reishi – nebo-li houba dlouhověkosti, patří mezi další top produkty čínské medicíny

Colostrum – působí jako nejrychlejší a nejúčinnější doplněk stravy při infekci. Pomáhá při zánětech, virózách, nachlazení , chřipkách a nemoci způsobenými bakteriemi.

Aloe vera – další nápoj, tentokrát velmi lahodný obsahuje 89-98% čistého gelu z Aloe Vera. Aloe má příznivý účinek na celou řadu problémů,  je výborný na čištění cév, má výborné účinky na trávení a díky přírodním vitamínům posiluje imunitu.

Probiotika – PRO12 – základ imunity je ve zdravém střevě, je proto žádoucí se o něj starat.  Probiotické bakterie zlepšují stav střevní mikroflóry, upravují trávení, snižují rizika vzniku střevních zánětů i nádorů a přes cévní stěnu trénují a posilují imunitní systém celého těla.

KDY a jak často tedy  posilovat imunitu ? Preventivně každý den, ale  pravidelně. Lepší je vynaložit více času a peněz pro zdravé tělo, než pak daleko víc času i peněz pro tělo nemocné.  A pozor na stres, ten bývá také spouštěčem nemocí a oslabuje celkově vaše tělo.

 

S úctou Romana Třísková